KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY FARSZ
Grzyby dokładnie płuczemy, moczymy w wodzie kilka godzin, po czym odsączamy i drobno kroimy. Cebulę kroimy w piórka i szklimy na łyżce oleju. Kapustę drobno siekamy, przekładamy do garnka, dodajemy grzyby i cebulę. Wlewamy wodę, w której moczyły się grzyby, i uzupełniamy taką ilością wody, by przykrywała składniki. Dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i sól. Gotujemy ok. 60 minut, następnie odcedzamy z nadmiaru wody i studzimy.
KROK 2: LEPIMY PIEROGI
Zagniatamy ciasto – łączymy mąkę, jajko i masło z 2 łyżkami oleju. Dolewając stopniowo około 1,5 szklanki bardzo gorącej wody, wyrabiamy ciasto, aż stanie się elastyczne i przestanie kleić się do rąk. Ciasto rozwałkowujemy na grubość około 1-2 mm, wycinamy kółka, na każde kółko nakładamy łyżeczkę farszu i sklejamy brzegi, formując pierogi. Wkładamy je partiami do gotującej się wody. Gdy wypłyną na wierzch, wyjmujemy je łyżką cedzakową na półmisek.
KROK 1: GOTUJEMY WYWAR Z WARZYW I MIĘSA
Włoszczyznę oraz cebulę oczyszczamy, obieramy i kroimy w kostkę. Mięso myjemy, osuszamy, pozbawiamy ścięgien i przekładamy wraz z warzywami do garnka, zalewamy 2,5 litra zimnej wody i doprowadzamy do wrzenia. Solimy i gotujemy pod przykryciem przez 1 godzinę.
KROK 2: ŚCIERAMY WARZYWA
W międzyczasie buraki i marchew obieramy i ścieramy drobno na tarce. Pory oczyszczamy i kroimy w cienkie krążki. Boczek kroimy na małe kawałki.
KROK 3: GOTUJEMY BARSZCZ
Mięso wyjmujemy z bulionu i kroimy na małe kawałki. Bulion przelewamy przez sito (warzyw nie wykorzystujemy już do zupy). Buraki, marchew i por podsmażamy z boczkiem w gorącym oleju przez 5-7 minut. Doprawiamy solą, pieprzem, cukrem, octem i przecierem pomidorowym, zalewamy bulionem. Dodajemy liście laurowe, mięso i gotujemy pod przykryciem przez 10 minut. Doprawiamy do smaku i podajemy z kwaśną śmietaną i drobno posiekanym szczypiorkiem.
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Syrop z młodych pędów sosny: młode pędy sosny wkładaj do słoika warstwami i każdą warstwę obficie posypuj cukrem. Zamknij słoik i zostaw na kilka dni w temperaturze pokojowej. Później trzymaj syrop w lodówce, aby nie fermentował.
Upiecz buraki: daglezję rozetrzyj w moździerzu, dodaj do buraków i zawiń każdy burak osobno w folię aluminiową. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 200°C. przez około 40 minut, aż będą miękkie.
KROK 1: KROIMY BURAKI
Upieczone buraki obieramy ze skórki, kroimy w plastry i wkładamy do dużej miski. Posypujemy pieprzem.
KROK 2: SIEKAMY ZIARNA SŁONECZNIKA I PĘDY SOSNY
Prażone ziarna słonecznika drobno siekamy. Z syropu wyciągamy około 10 pędów sosny i również drobno siekamy. Wszystkie składniki dokładamy do buraków i delikatnie solimy.
KROK 3: PRZYGOTOWUJEMY SOS
Do małego słoiczka (ok. 250 ml) wkładamy utartą daglezję. Wlewamy ocet jabłkowy, syrop z pędów sosny i olej lub oliwę. Zakręcamy słoiczek i energicznie potrząsamy, aby wszystkie składniki dobrze się wymieszały. Polewamy sosem sałatkę i całość dokładnie mieszamy.
KROK 4: KROIMY MARCHEWKĘ
Obieramy marchewkę i za pomocą obieraczki do warzyw ścinamy z niej cienkie paseczki. Polewamy wcześniej przygotowanym sosem.
KROK 5: DODAJEMY SER
Wszystkie składniki nakładamy na głęboki talerz. Na wierzchu kładziemy kawałki sera sałatkowego. Całość możemy ozdobić szczawikiem zajęczym.